تاریخچه وندینگ ماشین (دستگاه فروش خودکار)

تعریف:

وندینگ ماشین یا دستگاه فروش خودکار (به انگلیسی: vending machine) دستگاهی است که در ازای دریافت وجه نقد یا اعتبار اقلامی مانند خوراکی، نوشیدنی، سیگار، یا کتاب را به صورت خودکار به مشتری تحویل می‌دهد.

تاریخچه وندینگ ماشین یا دستگاه فروش خودکار

اولین منبع مستند در مورد ماشین خودکار خدمات‌دهنده مربوط به اختراع هرون اسکندرانی مهندس و ریاضی‌دان سده ۱ (میلادی) است. ماشینی که او ساخته بود مکانیسم عملکرد ساده‌ای داشت. این ماشین سکه دریافت می‌کرد و آب مقدس تحویل می‌داد. در این دستگاه وقتی سکه وارد می‌شد، روی یک بشقابک می‌افتاد که به اهرمی متصل بود. اهرم شیری را باز می‌کرد که  باعث روان شدن آب به بیرون از دستگاه می‌شد. بر اثر وزن سکه بشقابک چند لحظه در حالت مایل قرار می‌گرفت تا اینکه سکه به پایین می‌افتاد و در این زمان نیروی عکس العمل موجب هل دادن اهرم به بالا و نتیجتاً باعث بسته شدن شیر آب می‌شد.

  • ماشین‌های سکه‌ای که تنباکو تحویل می‌دادند در سال ۱۶۱۵ در انگلستان راه اندازی شدند. این ماشین قابل حمل و جابجایی بود و از آلیاژ برنج ساخته شده بود.
  • ریچارد چارلی کتاب‌فروش انگلیسی در سال ۱۸۲۲ ماشین خودکاری برای فروش روزنامه طراحی و ابداع کرد.
  • سایمون دنهام در سال ۱۸۶۷ موفق به ثبت اختراعی برای ماشین فروشنده تمبر کاملاً خودکار شد.
  • دستگاه فروش خودکار به صورت تجاری در سال ۱۸۸۰ در لندن که همزمان با انقلاب صنعتی بود اختراع شد که با استقبال قابل ملاحظه ای روبه رو شد.
  • دستگاه فروش خودکار در اوایل سال ۱۹۰۰میلادی در کافه های کشورهای آلمان و فرانسه به صورت فراوانی مورد استفاده قرار گرفت.
  • به طور کلی دستگاه فروش خودکار روند رو به رشدی در دنیای امروز ما داشته است. با توجه به مقتضیات امروز دنیا پیشبینی میشود که این روند روز به روز افزایش یابد.

منبع: ویکیپدیا

 

کلمات کلیدی:

اسپرسو ساز, چایی ساز خودکار, وندینگ,وندینگ ماشین, وندینگ نوشیدنی, وندینگ قهوه, دستگاه فروش خودکار, دستگاه فروش اتوماتیک.

دستگاه فروش خودکار تنقلات, قیمت دستگاه فروش خودکار, لیست قیمت, قیمت دستگاه فروش اتوماتیک, قیمت وندینگ, هزینه وندینگ ماشین.

وندینگ چای, خرید دستگاه وندینگ, خرید دستگاه فروش خودکار,فروش وندینگ,فروش دستگاه فروش خودکار, قهوه ساز خودکار, قهوه ساز اتوماتیک.

فروش خودکار قهوه, فروش خودکار نوشیدنی گرم, تلوان, لونک, ان اند دبلیو, نکتا, فروش هات چاکلت خودکار.

فروش اتوماتیک تنقلات, فروش اتوماتیک نوشیدنی.فروش اتوماتیک آب معدنی, فروش تنقلات, کسب و کار وندینگ

vending, vending machine, snack vending, snack vending machine.

coffee vending machine, necta ,lonak