Arka-C1

درآمد کسب و کار وندینگ به بیان اعداد (بخش اول: دستگاه های تنقلات و نوشیدنی های سرد)

در مقاله سود کسب و کار وندینگ (دستگاه های فروش خودکار کالا) بیشتر به صورت کلی و بدون بازی با اعداد سعی شد که شما با این کسب و کار آشنایی پیدا کنید. در آن مقاله تاکید کردیم که این کسب و کار میتواند سود آوری مناسبی داشته باشد اما چالش های خود را هم دارد و بیشتر به چالش ها پرداختیم.

این مقاله در مردادماه سال 1400 شمسی نگارش شده است و اعداد و ارقام مربوط به این ماه است. ممکن است زمانی که شما این مقاله را میخوانید، شرایط مقداری متفاوت باشد.

پیشنهاد میکنیم پیش از مطالعه این مقاله، مقالات شروع کسب و کار وندینگ و سود کسب و کار وندینگ (دستگاه های فروش خودکار کالا) را مطالعه کنید.

در این مقاله سعی داریم سود کسب و کار وندینگ را به صورت ملموس تر و با اعداد بیان کنیم. شما نیز میتواند با همین روش محاسباتی بر اساس محلی که میخواهید دستگاه را قرار دهید، میزان درآمد احتمالی را محاسبه کنید تا با دید روشن تری به این کسب و کار وارد شوید.

شایان ذکر است که در این مقاله تمرکز بر دستگاه تنقلات و نوشیدنی سرد (مدل های تولیدی شرکت آرکا-سدید) خواهد بود.

دستگاه های تنقلات و نوشیدنی سرد رنج گسترده ای از محصولات، از انواع کیک و شکلات و ساندویچ سرد گرفته تا انواع نوشیدنی های گازدار و بدون گاز را شامل میشود. درصد سود هر یک از این کالاها متفاوت است اما به طور کلی ساندویچ سرد (اگر به صورت بسته بندی شرکتی خریداری شود) دارای کمترین میزان سود و نوشیدنی های انرژی زا و نوشیدنی های گازدار دارای بیشترین میزان سود هستند. بنا بر تجریه میتوانیم بگوییم که مقدار متوسط سود دستگاه های تنقلات و نوشیدنی سرد حدود 25 تا 30 درصد میزان فروش ماهیانه خواهد بود.

در مورد دستگاه های تنقلات و نوشیدنی سرد پیشنهاد ما آن است که دستگاه در محلی قرار داده شود که به صورت متوسط روزانه حداقل 100 خرید از دستگاه انجام شود. به بیان دیگر شما باید محلی را انتخاب کنید که بدانید هر روز 100 کالا از دستگاه شما خرید میشود.

در این دستگاه رنج متنوعی از محصولات از آب معدنی نیم لیتری (که در زمان نگارش این مقاله 4000 تومان قیمت دارد) تا ساندویچ سرد (که در زمان نگارش این مقاله 22000 تومان قیمت دارد) را شامل میشود. ما پیشنهاد میکنیم متوسط هر تراکنش را حدود 7000 تومان در نظر بگیرید. یعنی فرض کنید که اگر روزانه 100 کالا از دستگاه شما خرید میشود، هر کالا به طور متوسط قیمتی برابر با 7000 تومان دارد.

بر اساس این موارد گفته شده جدول درآمدی ما به صورت زیر خواهد بود:

جدول1: متوسط درآمد دستگاه تنقلات و نوشدنی سرد با 100 تراکنش روزانه و متوسط 7000 تومان به ازای هر تراکنش

تعداد متوسط فروش در روز

100 عدد

متوسط ارزش هر تراکنش

7000 تومان

متوسط فروش دستگاه وندینگ در روز

700000 تومان

متوسط فروش دستگاه وندینگ در ماه

21000000 تومان

با متوسط سود 25 درصد

5250000 تومان

با متوسط سود 30 درصد

6300000 تومان

همانطور که در جدول بالا قابل مشاهده است، شما میتوانید به ازای فروش روزانه 100 عدد کالا، در ماه چیزی حدود 5 تا 6 میلیون تومان درآمد داشته باشید.

اجازه دهید این بحث را کمی برای شما جذاب تر کنم! این بار فرض کنید که شما به جای 100 کالا در روز، 125 کالا بفروشید:

جدول2: متوسط درآمد دستگاه تنقلات و نوشدنی سرد با 100 تراکنش روزانه و متوسط 7000 تومان به ازای هر تراکنش

تعداد متوسط فروش در روز

125 عدد

متوسط ارزش هر تراکنش

7000 تومان

متوسط فروش دستگاه وندینگ در روز

875000 تومان

متوسط فروش دستگاه وندینگ در ماه

26250000 تومان

با متوسط سود 25 درصد

6562500 تومان

با متوسط سود 30 درصد

7875000 تومان

حالا خودتان برای متوسط فروش 150 عدد کالا با بیشتر در روز حساب کنید و لذت ببرید!

اما هزینه یک دستگاه وندینگ تنقلات و نوشیدنی سرد چقدر است؟ در زمان نگارش این مقاله (مرداد ماه سال 1400 شمسی) یک دستگاه نو مدل Arka-C1 با پنجاه نوع تنوع کالایی و ظرفیت حدود 400 قلم کالا و سیستم اطمینان از تحویل کالا به مشتری، حدود 79 میلیون تومان است، که با تجهیزات جانبی و هزینه حمل نهایتا 85 میلیون هزینه خواهد داشت. یعنی سرمایه گذاری شما 85 میلیون تومان به ازای هر دستگاه خواهد بود.

فکر میکنید هزینه اولیه دستگاه بالاست؟! بگذارید برایتان یک محاسبه جذاب دیگر انجام دهم!

فرض کنید که بر اساس جدول یک شما روزانه 100 کالا فروش دارید، اگر متوسط سود فروش به ازای هر کالا را 30 درصد در نظر بگیریم شما در طول یکسال حدود 75 میلیون تومان درآمد خواهید داشت. سرمایه گذاری شما چقدر بود؟ 85 میلیون تومان. این یعنی شما در عرض یکسال 88 درصد سرمایه اولیه خود سود کرده اید. اگر روزانه 125 کالا بفروشید چطور؟ حدود 110 درصد سرمایه اولیه خود سود کرده اید! با سود بانکی متوسط 20 درصد مقایسه کنید! جذاب نیست؟

اجازه بدهید!!! هنوز تمام نشده است! میخواهم باز هم موضوع را جذاب تر کنم!!!

روزانه چقدر زمان شما برای رسیدگی به دستگاه گرفته میشود؟ به ازای هر دستگاه به طور متوسط 2 ساعت! عالی نیست؟؟؟ شما فقط دو ساعت در روز صرف رسیدگی به دستگاه میکنید و باقی ساعات دستگاه برای شما کار میکند. حتی وقتی شما در حال خواب یا تفریح هستید!

هنوز تصمیم نگرفته اید؟! بگذارید باز موضوع را برایتان جذاب کنم!!! بله، قصد دارم به شما دستگاه بفروشم 😉 😀 اما خودتان این موارد را به دقت تحلیل کنید)

فرض کنید شما این میزان سرمایه را صرف خرید یک خودرو چند سال کارکرده میکنید (در زمان نگارش این مقاله مردادماه 1400 با 85 میلیون تومان میتوان یک خودرو پراید مدل 1392 یا 1393 خرید) و در اسنپ کار میکنید. فکر میکنید سالیانه چقدر درآمد دارید؟ برای این میزان درآمد چند ساعت در روز باید کار کنید؟ چقدر خودرو استهلاک به هم میزند؟ بله حق با شماست! کسب و کار وندینگ هم چالش های خود را دارد که در مقاله سود کسب و کار وندینگ (دستگاه های فروش خودکار کالا) به آن پرداخته ایم و حتما مطالعه کنید، اما واقعا کدامیک چالش کمتری دارد؟ کدامیک سود بهتری دارد؟

یک مورد دیگر، در صورت کار در اسنپ (یا مشاغل مشابه) شما باید حداقل در روز 10 ساعت کار کنید تا به صرفه باشد، در کسب و کار وندینگ حدودا دوساعت! باقی ساعات را دستگاه برای شما کار میکند.

در اسنپ شما اگر بخواهید درآمدتان را گسترش دهید و یک خودرو دیگر بخرید، آیا باز میتوانید همزمان دو خوردو را برانید؟! از آنجا که در کسب و کار وندینگ شما 2 ساعت به ازای هر دستگاه زمان صرف میکنید، میتوانید تا 4 دستگاه را ساپورت کنید (گسترش و افزایش درآمد). نظرتان چیست؟!

جمع بندی

اسنپ یک مورد برای آشنایی ذهنی شما بود. شما میتوانید این کار را با شغل کنونی خود و یا موارد دیگر مقایسه کنید و تصمیم بگیرید که آیا وارد این کسب و کار بشوید یا خیر. تصمیم گیرنده شمایید. اگر نیاز به مشورت و یا راهنمایی داشتید با ما تماس بگیرید. سعی ما بر آن است که تا جای ممکن شما را برای ورود کم ریسک تر و پربازده تر به کسب و کار وندینگ راهنمایی کنیم.

این مطلب توسط بخش تولید محتوای شرکت “آرکا سدید صنعت ایرانیان” تهیه شده است.

هر گونه کپی و برداشت از این متن تنها با رضایت کتبی شرکت آرکا سدید و ذکر منبع و درج لینک مطلب از سایت آرکا-سدید ممکن است.

وبلاگ مرتبط

ارسال دیدگاهآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.